En man yrkade i förvaltningsrätten att domstolen skulle medge honom skattereduktion för arbetskostnader avseende en badrumsrenovering. Mannens bostadsrättsförening hade betalt för arbetena, varpå föreningen hade fakturerat mannen.
Domstolen anförde att en förutsättning för att skattereduktionen ska medges är att den sökande till ansökan bifogar en kopia av faktura eller liknande där det framgår vilket arbete som utförts och hur stor del av utgiften som avser arbete.
Mannen hade inte lämnat en specifikation till den underliggande fakturan där det framgått hur stor del av föreningens totala kostnad som varit hänförlig till mannens bostad.
Det framgick inte heller att de kostnader som mannen ville ha skattereduktion för var kostnader som en bostadsrättsinnehavaren ska stå för, varför mannen inte medgavs skattereduktion.
Kammarrätten konstaterar, efter överklagande, att mannen till sin ansökan bifogat en faktura från föreningen avseende badrumsrenovering med specificerad arbetskostnad, en faktura från byggföretaget till föreningen avseende stambyte, samt ett dokument nämnt ”Betalnings status”. Domstolen anser emellertid inte att mannen med de åberopade dokumenten visat att han haft avgifter för skattereduktionsberättigat arbete, och överklagandet avslås därför.