Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Villkorlig dom och dagsböter efter olovligt användande av Apples varumärken


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

En man döms av tingsrätten till villkorlig dom och dagsböter för bokföringsbrott och brott mot varumärkeslagen.

Mannen har importerat elektronikprodukter från Kina och sålt dem vidare via internet. Bland annat har minst 315 telefoner sålts, efter att de försetts med baksidor som visar ett varukännetecken som är identiskt med Apples registrerade varumärken.

Manualerna som levererades med telefonerna var även de försedda med varukännetecknet. Apple har inte gett tillstånd till någon sådan användning.

Tingsrätten konstaterar att den försäljningsverksamhet som bedrivits utgör näringsverksamhet och att bokföring inte har skett i enlighet med bokföringslagen.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons