Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD: kriminellt sälja uppstoppad duvhök på Blocket


Johanna Haddäng red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

I november 2009 sålde en man en uppstoppad duvhök på Blocket. Fågeln hade under 1960-talet flugit in i familjens ladugård och hade de senaste 10-15 åren hängt i familjens matbod. Eftersom det är förbjudet att saluföra vissa utrotningshotade arter, däribland duvhök, utan tillstånd, åtalades mannen för artskyddsbrott.

Tingsrätten konstaterade att gärningen avsåg en bearbetad duvhök som inte dödats genom jakt och att fråga inte var om någon organiserad försäljning utan uppenbart om en engångsföreteelse, samt att exemplaret såldes tämligen nära den 50-årsgräns då intyg från Jordbruksverket inte längre krävs.

Därmed framstod gärningen enligt tingsrätten som så obetydlig att den kunde bedömas som ringa. Åtalet ogillades därför, och hovrätten fastställde domen. Nu dömer Högsta domstolen mannen till 30 dagsböter om 80 kronor för artskyddsbrott.

HD konstaterar att mannen hade kunnat kontakta Jordbruksverket för att få veta om försäljningen kan tillåtas eller inte, och att han underlåtit att göra detta.

Även om fråga är om en engångshändelse kan gärningen inte anses som obetydlig i förhållande till det intresse som omedelbart skyddas genom straffansvaret, bland annat att förhindra utrotning av skyddade arter. Därmed är gärningen inte att betrakta som ringa, menar HD.

 

 

Foto: Eric Engman/Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons