Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Beatrice Ask ser över nämndemannasystemet: ”Rättsprocessen skulle bli mer effektiv”



Beatrice Ask

Utredaren som har ett år på sig att se över nämndemannasystemet ska bland annat utreda om nämndemän ska vara med i färre typer av mål i framtiden.  

Enligt justitieminister Beatrice Ask finns det skäl att se över om man ska gå tillbaka till hur det var tidigare då nämndemän bara satt med i brottmål. Rättsprocessen skulle därigenom, menar hon, bli mer effektiv.

– Nämndemännen gör ju sin viktigaste uppgift i att göra bedömningar i bevisfrågor och då kan flera olika perspektiv vara till gagn för dömandet. I andra ärenden så är det väldigt digitalt, att pröva rätt och fel visavi lagtexten och då kanske man inte behöver lekmän utan kan nöja sig med lagkunniga, säger hon till Ekot.

Nämndemannen Theo Gerken tycker dock att de gör nytta i alla olika typer av mål.

– Närvaron av tre personer som är intresserade av samhället, som tycker det är kul och som gör det frivilligt, det kan inte direkt skada, men det kan tillföra något, säger han till Ekot. 

Foto: Scanpix

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons