Svensk ekonomi är fortfarande svag, men återhämtningen är nära och 2025 tar tillväxten ordentlig fart. Det skriver Swedbank i konjunkturrapporten Swedbank Economic Outlook.
Inflationen är under tvåprocentsmålet, Riksbanken behöver därför sänka räntan mer och snabbare, skriver banken.
SEB skriver i sin prognos att Riksbanken kommer sänka räntan till 2 procent under 2025.
Swedbank räknar med en hög konsumtionstillväxt från början av nästa år, när räntorna har sjunkit ytterligare och arbetslösheten inte längre ökar. Banken räknar däremot med att såväl export som investeringar växer långsammare i år och nästa år. Det säger Swedbanks chefekonom Mattias Persson.
Svensk inflation har under sommaren sjunkit under 2 procent och inflationen kommer ligga nära målet de kommande två åren.
– Vi räknar med att Riksbanken sänker styrräntan vid de tre återstående mötena under 2024, för att landa på 2,75 procent vid årets slut. Under 2025 fortsätter sänkningarna ner till 2 procent. Räntan behöver sänkas i snabb takt för att inte riskera att återhämtningen i svensk ekonomi fördröjs eller att lågkonjunkturen fördjupas. Men vi kan inte utesluta att Riksbanken kommer att behöva gå snabbare och lägre än våra prognoser, säger Mattias Persson.
Kommer sänkas ner till 2 procent
SEB skriver i Nordic Outlook att banken räknar med att räntan sänks tre gånger till i år, det vill säga vid varje möte under resten av året. Under 2025 sänks räntan ytterligare tre gånger till 2,00 procent, vilket är 25 punkter lägre än banken räknade med i maj.
– Vår inflationsprognos är nära Riksbankens men minskad osäkerhet om inflationen, tillsammans med större och tidigare räntesänkningar från andra centralbanker, är orsaken till att vi nu sänker vår styrränteprognos. Större sänkningssteg, med 50 punkter, kan inte uteslutas om inflation och inflationsförväntningar överraskar tydligt på nedsidan. Högre inflation skulle förstås kunna göra att processen fördröjs men det större riskerna ligger på nedsidan, säger SEB:s prognoschef Daniel Bergvall.