Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Mark- och miljööverdomstolens beslut att tillåta kalkbrytning på Gotland överklagas till Högsta domstolen



– Det handlar om en miljö som är sällsynt i hela Europa. Miljööverdomstolen tog inte chansen att rätta till sitt tidigare felaktiga beslut. Vi kommer att ta frågan vidare till Högsta domstolen och EU-kommissionen, det här är principiellt lika felaktigt som licensjakten på varg, säger Mikael Karlsson, ordförande för Naturskyddsföreningen.

Naturskyddsföreningen anser att det är fel att ge Nordkalk tillstånd att bryta kalk i Bunge då det strider tillståndet mot de unionsrättsliga förpliktelserna enligt art- och habitatdirektivet.

– EU-lagstiftningen måste börja tillämpas bättre i det svenska rättssystemet, säger Joanna Cornelius, miljöjurist på Naturskyddsföreningen. 

Andra organisationer som överklagar domen inkluderar Naturvårdsverket och Fältbiologerna.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons