En ny rapport från Företagarna visar att Sverige inte är så jämställt som vi gärna vill tro.
Kvinnor utgör nämligen endast 28 procent av företagarna i Sverige, vilket är lägre än EU-snittet.
Nu kommer Företagarna med en rad förslag för att underlätta för kvinnor att starta eget.
– Gör en miljonsatsning på nya företagare – låt första miljonen vara skattefri, säger Pernilla Norlin, samhällspolitisk chef på Företagarna.
I en ny rapport gräver Företagarna i anledningarna till varför det är så få kvinnor i Sverige som väljer att starta företag. Rapportens titel är: ”She can do it: Så får vi fler kvinnor att starta, driva och växa företag i Sverige”,
– Vår rapport presenterar konkreta förslag för att skapa en mer jämställd företagssektor, inklusive reformer inom utbildning, socialförsäkringar och finansiering, säger Pernilla Norlin, samhällspolitisk chef på Företagarna i ett pressmeddelande.
Enligt Företagarna identifierar rapporten flera strukturella hinder som bidrar till denna ojämlikhet, inklusive utbildningsval, föräldraledighet, löneskillnader och tillgång till finansiering. Den lyfter också fram vikten av kvinnors företagande för ekonomisk tillväxt och innovation.
– Det är dags att vi tar itu med de underliggande orsakerna till varför kvinnor inte startar företag i samma utsträckning som män, säger Pernilla Norlin.
I rapporten finns förslag såsom Skattereduktion för nystartade företag: Gör första miljonen skattefri för att uppmuntra fler att våga ta steget till att bli företagare.
Företagarna föreslår även Inför krav på handlingsplaner för entreprenörskap och samverkan med näringslivet i skolorna.
Företagarna föreslår även att man ska öppna upp för att beräkna sjukpenninggrundande inkomst (SGI) på historiska inkomster och tillåta företagare att driva företag under föräldraledighet.
Vidare föreslår Företagarna enklare anställningsregler där man gör en översyn av LAS och andra arbetsrättsliga lagar för att underlätta för småföretag att anställa.
Företagarna föreslår även ökad transparens kring företagslån, att man ska Införa krav på statistik kring beviljade företagslån och andel beviljade lån för respektive kön.