Domarnämnden föreslår att Katrin Hollunger Wågnert, enhetschef på justitiedepartementet, ska utses till nytt justitieråd i Högsta domstolen.
Dagens Juridik har tidigare rapporterat om de sökande till tjänsten som justitieråd i Högsta domstolen.
Nu står det klart att nämnden i första hand förslår att tjänsten ska tilldelas Katrin Hollunger Wågnert.
”Bred och djup kompetens”
Katrin Hollunger Wågnert har sedan 1999 arbetat på justitiedepartementet. Hon började som rättssakkunnig och blev sedan departementsråd. Under denna tid har hon tjänstgjort i drygt fyra år som biträdande enhetschef och i drygt fyra år som enhetschef. Hon har också skrivit kommentaren till offentlighets- och sekretesslagen, varit expert i flera statliga utredningar samt arbetat som biträdande jurist vid Lagerlöf & Leman.
Enligt Domarnämnden har hon ett försteg framför de andra sökandena i kraft av sin ”breda och djupa kompetens inom flera av de rättsområden som är vanligt förekommande i Högsta domstolen” samt sina ”synnerligen väl vitsordade erfarenheter av mycket kvalificerat arbete”.
Tvåa på listan placeras advokaten Fanny Gleiss Wilborg och som nummer tre rankas professorn Michael Hellner.