Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fem elever vid Sigtuna internatskola åtalas för grov misshandel



Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket

De fem äldre eleverna ska enligt åtalet ha misshandlat en yngre skolkamrat vid två tillfällen.

Vid det första tillfället ska de ha tvingat den yngre eleven att ställa sig på alla fyra. Därefter ska de ha slagit och sparkat honom när han inte klarat av flera ”uppgifter” som de tvingat honom att utföra. Det rapporterar SVT.

Vid det andra tillfället ska fyra av de fem åtalade ha stått i en ring runt den yngre eleven och slagit och sparkat honom. Det ska här ha handlat om en lång utdragen misshandel, enligt åklagaren.

Åklagaren menar att alla fem bör dömas för grov misshandel. Detta då de har ”visat stor hänsynslöshet genom att vara flera personer som tillsammans och i samförstånd misshandlat en yngre skolkamrat som stått i informellt lydnadsförhållande till de äldre skolkamraterna”.

Foto: Nordelch

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons