Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Överåklagare Gunnar Stetler: ”Teleson mobile del av mututredningen”



Överåklagare Gunnar Stetler

 

På söndagen rapporterade SVT:s Uppdrag granskning att det var Teleson mobile – ett litet uzbekiskt bolag – som var den formella ägaren till den 3G-licens i Uzbekistan som TeliaSonera köpte för 2,2 miljarder, men att pengarna gick till brevlådeföretaget Takliant på Gibraltar. Samma företag ska även ha sålt en 4G-licens till TeliaSonera 2010, enligt SVT.

– Vi tittar på alla affärsförhållanden mellan TeliaSonera och företaget Takliant i Gibraltar, dit TeliaSoneras pengar skickades. Och eftersom Takilant äger Teleson mobile ingår de i utredningen, säger överåklagare Gunnar Stetler till SVT.

Enligt åklagaren är det en omfattande utredning som nu pågår med huvudsakligt fokus på de affärer som TeliaSonera gjort med Gibraltarföretaget Takliant, från 2007 och framåt, gällande mobiltelefoni i Uzbekistan.

Foto: Scanpix

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons