Skattemyndigheten i Bulgarien beslutade att ålägga ett elproducerande bolag att betala ytterligare mervärdesskatt. Bolaget hade tidigare dragit av ingående mervärdesskatt för förvärv av ett antal byggnader för elproduktion, men i strid med bulgarisk lagstiftning underlåtit att justera sin mervärdesskattedeklaration när byggnaderna rivits.
Efter överklagande invände bolaget att syftet med rivningen varit att ersätta byggnaderna med nya, varför någon justering inte kunde vara nödvändig. Den nationella domstolen beslutade att rådfråga EU-domstolen om uppförandet av nya byggnader med samma användningsområde som de rivna innebar att en deklarationsjustering enligt mervärdesskattedirektivet skulle vidtas.
Domstolen konstaterar att det direkta sambandet mellan förvärvet av byggnaderna och den ekonomiska verksamhet som bolaget utövat inte har brutits bara för att slitna byggnader ersätts med nya med samma funktion. Mot bakgrund av är rivningen inte att anse som en sådan ändring av de relevanta faktorerna för mervärdesskatt som kräver justering.
Foto: CJEU