En grupp kriminalvårdare på anstalten Skänninge anklagas för att ha systematiskt misshandlat och förnedrat fångar, det avslöjar P1-programmet Kaliber.
Tidigare intagna och flera tidigare och nuvarande anställda vittnar om övervåld, provokationer och trakasserier.
Flera uppger att de larmat cheferna.
Skänningeanstalten har en så kallad kontrollgrupp, som ofta ansvarar vid larmsituationer, och det är särskilt i denna grupp som vissa personer pekas ut i Kalibers rapportering.
Tidigare intagna berättar hur de blivit misshandlade av vissa i kontrollgruppen. Andra berättar hur de inför visitering placerats nakna i en uppritad ruta på golvet, där de blivit hotade eller hånade av personalen.
– Det är något jag kommer ta med mig resten av livet. Något jag kommer komma ihåg hela tiden, säger en av de som Kaliber pratat med, som tidigare suttit inne på Skänninge.
Kriminalvårdare har larmat
Kaliber har pratat med över 30 kriminalvårdare och sjuksköterskor som arbetar eller har arbetat på Skänninge. De vittnar om övervåld provokationer och trakasserier och flera säger att de larmat cheferna.
En av de som larmat jobbar egentligen på en annan anstalt, men var utlånad till Skänninge förra våren och försökte då slå larm.
– Man kände sig smutsig. Det var därför jag skrev ner allting för att kunna gå därifrån och känna att jag i alla fall försökt göra någonting för att förhindra eller förbättra det. Jag kunde inte ens föreställa mig att det förekom inom modern svensk kriminalvård, säger han till Kaliber.
När han slutade på Skänninge skickade han ett brev till ledningen och slog larm om vad han sett. En av de som fick brevet var Emil Ahlquist, kriminalvårdschef på Skänninge.
Nolltolerans enligt Kriminalvårdschefen
– Det har funnits en kultur, lite machokultur, sexism, trakasserier, mobbing och även utfrysning har det funnits på arbetsplatsen, säger Emil Ahlquist.
Kaliber har sökt de utpekade i kontrollgruppen, som inte vill kommentera anklagelserna, utan hänvisar till Kriminalvårdschefen. Han säger att han inte känner till trakasserierna i rutan, och inte heller de flesta fall av övervåld.
– Det är inte utifrån den kriminalvård som jag står för överhuvudtaget. Jag vidhåller att det är nolltolerans och sedan får jag jobba utifrån det regelverk som finns, säger han.