Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

17-åring med laserpekare frias från brott mot strålskyddslagen – ”visste inte att tillstånd krävs”



 

Det var i höstas i samband med att polis kallades till Vallarnas fridluftsteater i Falkenberg som den 17-åriga pojken påträffades med en laserpekare.

Det finns inga uppgifter om att 17-åringen ska ha riktat laserpekare mot någons ögon. Men då det visade sig att pekaren har en så kraftig ljusstråle att det krävs ett tillstånd för att få använda den på allmän plats kom pojken att åtalas för brott mot strålskyddslagen.

Vid rättegången i Varbergs tingsrätt uppgav 17-åringen att han köpt laserpekaren på en marknad i Grekland och att det inte fanns någon märkning eller förpackning, enligt Hallands Nyheter. Pojken hävdade även att han trodde att pekaren var en leksak och att han inte hade någon aning om att det krävdes ett tillstånd för att få använda den.

Tingsrätten menar att det inte är bevisat att 17-åringen visste om tillståndskravet och friar nu honom från åtalet.

Foto: Scanpix

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons