Händelsen har sin upprinnelse i att tablettaskar av märket Läkerol till ett värde av två miljoner kronor hade stulits från gidsföretaget Malaco Lefas lager i Malmö.
En polisman som köpt ett antal askar från en man som drev livsmedelsbutik i Malmö, trodde att askarna kunde härröra från stölden.
Detta ledde till att polisen bland annat gjorde en husrannsakan hos butiksägaren, tog tusentals tablettaskar i beslag och hämtade mannen till förhör – dock inte som misstänkt. Han fick sitta inlåst i en arrest i en timme.
Senare visade det sig att tablettaskarna i och för sig tillhörde det stulna partiet men att just dessa askar hade återfunnits, återlämnats och sedan hamnat på marknaden igen.
Butiksägaren begärde skadestånd av staten med en miljon kronor för bland annat förmögenhetsskada och kränkning.
Justitiekanslern konstaterar nu att besluten om bland annat husrannsakan och beslag kan diskuteras men att de utifrån de omständigheter som var kända för polisen när de fattades inte var uppenbart oriktiga.
JK konstaterar dock att mannen varit inlåst i samband med förhöret utan att lagligt stöd. Frihetsberövandet hade dock bara pågått under en timme och mannen får därför 1 000 kronor i skadestånd.
Foto: Scanpix