Skatteverket kräver att en av de spionbröder som dömdes förra året ska betala skatt på inkomsten från spioneriet, det skriver Expressen.
Mannen förnekar nu att han någonsin fått pengar, trots att han i hovrätten medgett att han tog emot pengar.
Den äldre av de två spionbröderna, som dömdes till livstid förra året, krävs nu på skatt för inkomsten på spioneriet, det skriver Expressen.
I tingsrätten förnekade den äldre brodern att han hade fått några pengar, men ändrade sig i hovrätten och berättade att han fått 70 000 amerikanska dollar, varav 10 000 dollar gick till hans bror.
Nu den äldre brodern ändrat sig igen, och säger till Skatteverket att han inte tagit emot några pengar.
Skatteverket: Ska beskattas oavsett
Skatteverket står fast vid att den äldre brodern ska sköntaxeras för de uppgivna inkomsterna från den ryska underrättelsetjänsten. Enligt Skatteverkets bedömning ska pengarna beskattas oavsett om pengarna är intjänade på lagligt sätt eller genom kriminell verksamhet.
Skatteverket menar att det finns oförklarade automatinsättningar och överföringar till mannens konton om sammanlagt 345 500 kronor, och att dessa pengar är en del av spioneriersättningen som växlats från dollar till kronor.
Den äldre brodern har överklagat Skatteverkets beslut om sköntaxering till Förvaltningsrätten.