Fordringsägarna har godkänt BRAs rekonstruktionsplan, vilket betyder att flygbolaget har nått i mål och kan fortsätta sin verksamhet.
– Att vi nått i mål med företagsrekonstruktionen är ett mycket glädjande besked för kunder, medarbetare och samarbetspartners som varit både stödjande och tålmodiga genom den här processen, säger Ulrika Matsgård, VD för BRA.
Flygbolaget Braathens Regional Airlines, BRA, ansökte den 19 oktober 2023 om företagsrekonstruktion för koncernens sju operativa bolag för att säkra långsiktig finansiell stabilitet. Den största fordringsägaren i rekonstruktionen var Skatteverket.
Nu meddelar bolaget att den rekonstruktionsplan som BRA arbetat med sedan dess godkändes av fordringsägarna och beslutades i Solna tingsrätt den 16 februari. Nu har domen vunnit laga kraft. Rekonstruktionens syfte har därmed uppnåtts och bolaget återgår till normal verksamhet.
– Att vi nått i mål med företagsrekonstruktionen är ett mycket glädjande besked för kunder, medarbetare och samarbetspartners som varit både stödjande och tålmodiga genom den här processen. Vi ser nu fram emot att fortsätta vårt viktiga arbete med att erbjuda hållbarare, punktliga resemöjligheter med hög service, såväl inrikes i Sverige som i hela Europa tillsammans med researrangörer och andra partners, säger Ulrika Matsgård, VD för BRA.
Goda förutsättningar att driva verksamhet framåt
Såväl kund- som leverantörsavtal har omförhandlats samtidigt som lönsamhetsstärkande åtgärder har initierats. Utöver det skjuter ägarna till nytt aktiekapital om 114 miljoner kronor, framgår det av pressmeddelandet.
– Jag är glad över att kunna meddela att BRAs rekonstruktion har slutförts framgångsrikt. Bolaget har genomfört flera åtgärder för att skapa finansiell stabilitet, och i kombination med en sund affärsverksamhet, ser jag goda förutsättningar för BRA att driva och utveckla verksamheten framåt, säger Nils Åberg, rekonstruktör.