Hoppa till innehåll
Nyheter

Läkare bad kvinna ta av sjal – nu stämmer DO Region Uppsala



Genrebild. Foto: Carina Johansen / NTB Scanpix / TT

En läkare bad en kvinnlig patient att ta av sig sin sjal under en läkarundersökning.
Nu stäms Region Uppsala av DO för diskriminering som har samband med religion.
Do kräver 70 000 kronor i ersättning.

En kvinna som sökte vård i Region Uppsala ska ha känt sig särbehandlad redan i väntrummet på grund av sin sjal. I undersökningsrummet ombads hon ta av sig sjalen ifall hon skulle bli undersökt.

Kvinnan sökte vård för en åkomma i en annan del av kroppen och ifrågasatte varför läkaren begärde att hon skulle ta av sjalen. Därefter uppstod det meningsutbyte mellan kvinnan och läkaren, där kommentarer fälldes som kvinnan uppfattade som trakasserier.

Nu har DO lämnat in en stämningsansökan där man yrkar att Region Uppsala ska betala 70 000 kronor i diskrimineringsersättning för direkt diskriminering, alternativt trakasserier.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Leila Nedaei Jurist och konsult

Sanktionssystemet för hälso‑ och sjukvårdspersonal – en översikt

Parallellt med att antalet tillsynsärenden mot legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal ligger på en hög nivå och anmälningar om behörighetsinskränkningar ökar, föreslås att Inspektionen för vård och omsorg, IVO, ska kunna fatta interimistiska beslut – i vissa fall med sänkta beviskrav. Vilka regler gäller nu, och har IVO förutsättningar för att hantera utökade befogenheter på ett rättssäkert sätt? Ebba Sverne Arvill och Leila Nedaei redogör för dagens sanktionssystem, och några aktuella frågor.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
DO inte nöjd med regionens förklaring

– Det är en grundläggande rättighet att få vård på lika villkor. Det får i vården inte förekomma negativ särbehandling som har samband med någon diskrimineringsgrund. Den utredning DO har gjort pekar på flera omständigheter som visar att kvinnan har särbehandlats och att detta har ett samband med religion vilket är diskriminering, säger Sandra Danowsky, jurist på DO:s processenhet i ett pressmeddelande.

DO har tidigare begärt att regionen ska förklara varför den första läkaren ansåg det vara nödvändigt att kvinnan skulle ta av sig sjalen, men anser sig inte ha fått en rimlig förklaring från regionen.

Kvinnan har senare fått träffa en annan läkare på vårdcentralen, som genomförde undersökningen utan att be kvinnan att ta av sig sjalen eller se något behov av det.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons