Totalt 73 avgjorda ärenden ledde till påföljd för de anmälda advokaterna. Motsvarande siffra för år 2011 var 136.
Åtta advokater tilldelades varning med straffavgift (motsvarande siffra för 2011 var 26), tio stycken fick ”bara” varning (motsvarande siffra för 2011 var 31). Den vanligaste påföljden var dock erinran som utdelades till 55 advokater (motsvarande siffra för 2011 var 78).
De allra flesta anmälningarna avgjordes i någon av disciplinnämndens tre prövningsavdelningar. 118 ärenden togs upp i disciplinnämnden i plenum.
– Särskilt glädjande är det att yngre och nyblivna advokater sällan ställs inför disciplinnämnden. Det visar att satsningen på etikutbildningen verkligen gett resultat, säger Advokatsamfundets generalsekreterare Anne Ramberg.
Totalt fick Advokatsamfundets disciplinnämnd under 2012 ta emot 567 disciplinanmälningar. Det är 70 fler än under 2011. Samtidigt är den långsiktiga trenden att det blir färre anmälningar trots att advokatkåren växer.