Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Rättegången mot Peter Mangs inleds idag i hovrätten – ”som Bambi på hal is”



Peter Mangs under första hovrättsförhandlingen


I slutet av november förra året dömdes Peter Mangs till livstids fängelse för  två mord, fem mordförsök och tre fall av grova olaga hot. Han dömdes även för försök till grov misshandel, skadegörelse och övergrepp i rättssak.

I december 2012 överklagades domen till hovrätten. Åklagarna vill se honom fälld på fler punkter medan Mangs vill bli helt frikänd.

– Ni och psykologer är som Bambi på hal is vad gäller mig, sa han i tingsrätten enligt Ekot.

Idag, måndag, inleds hovrättsförhandlingarna i Malmö. Enligt åklagarna kan ny bevisning komma att presenteras, men i huvudsak kommer större delen av hovrättsförhandlingarna att bestå av videoinspelningar av de förhör som hölls i tingsrätten, skriver Ekot. 

Hovrätten har planerat in 18 ordinarie förhandlingsdagar och tre reservdagar för rättegången i säkerhetssalen. 

 

Foto: Stig-Åke Jönsson / Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons