Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Marknadsdomstolen avgör rasfråga: Telia är ingen bulldog och 3 är ingen greyhound



Den fällda kampanjen - Telia som bulldog och 3 som greyhound
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar

 

Telia stämde konkurrenten 3 vid Marknadsdomstolen och hävdade att 3 använde sig att vilseledande och misskrediterande marknadsföring för mobilt bredband.

3 hade bland annat i november 2011 haft en kampanj där de framställde sig själva och konkurrenterna Telia, Telenor och Tele2 som olika hundraser med texten ””Sorry guys”.”

3 illustrerades i reklamen som en greyhound och konkurrenterna som en mops, en basset och en bulldog. Samtidigt uppmanades kunderna  att byta till ”Sveriges bästa mobila bredband”.

3 argumenterade utifrån ståndpunkten att kampanjen var humoristisk och att marknadsföringen var korrekt. Telia hävdade däremot att 3 i tidningen Mobil visserligen vunnit ett test när det gällde hastighet i 3G-nät men att TeliaSonera i samma test vunnit i 4G-nätet. Telia hade dessutom vunnit när det gällde bästa täckning i 3G.

Marknadsdomstolen underkänner nu tidningen Mobils test varvid 3 inte har visat att man är bäst. Jämförelsen mellan 3 som en greyhound och Telia som en bulldog uppfyller inte heller marknadsföringslagens krav, anser domstolen.

3 förbjuds därför att vid vite på en miljon kronor använda denna eller liknande marknadsföring. 3 förbjuds också att, vid vite på en miljon kronor, påstå sig vara Sveriges bästa mobila bredband eller motsvarande.

 

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar