Akelius Foundation, genom Akelius Apartments Ltd, och Mellby Gård AB har ingått avtal om att Akelius Foundation ska förvärva Mellby Gårds samtliga aktier i AcadeMedia AB, motsvarande 24,4 procent av samtliga aktier och röster i AcadeMedia.
Mellby Gård har varit en av AcadeMedias största ägare sedan noteringen på Nasdaq Stockholm i juni 2016 och är sedan 2017 bolagets största aktieägare.
– Vi har inte haft några planer på att sälja vårt innehav i AcadeMedia, men efter våra diskussioner med Roger Akelius känner vi stor trygghet i att bolaget får en ny ansvarsfull huvudägare med betydande engagemang och resurser att utveckla verksamheten vidare. Akelius Foundation är precis som vi en aktiv och långsiktig ägare och delar vårt starka engagemang för utbildning och kunskapsutveckling i samhället, säger Johan Andersson, VD för Mellby Gård.
Köpeskillingen
Den totala köpeskillingen uppgår till cirka 1,68 miljarder kronor, motsvarande ett pris om 65 kronor per aktie.
Mot bakgrund av att Akelius Foundation är baserat utomlands och den nya lagen om granskning av utländska direktinvesteringar i Sverige är transaktionen villkorad av godkännande från Inspektionen för strategiska produkter (ISP). Sådant godkännande beräknas erhållas under första halvåret 2024. Fram till dess att godkännande erhållits kvarstår Mellby Gård som ägare av aktierna i AcadeMedia.
Rådgivare
Mellby Gård har anlitat Cederquist och Akelius Foundation har anlitat Linklaters som legala rådgivare i samband med transaktionen.