Det krisade börsnoterade fastighetsbolaget Oscar Properties begärs i konkurs efter en fastighetsaffär som aldrig blev av, enligt Expressen.
Kronofogden skriver i en rapport att bolaget inte har några utmätningsbara tillgångar.
Oscar Properties har under flera år brottats med stora ekonomiska problem. Bolaget har på senare år ändrat fokus från att vara en bostadsutvecklare av lyxbyggen i Stockholm till fastighetsköp ute i landet.
Men än så länge har detta inte räddat fastighetsbolaget. Så sent som för två veckor sedan meddelade bolaget att man ”inleder ett arbete med en samlad plan för avveckling av koncernens skulder och säkring av dess tillgångar”. Detta görs med hjälp av en advokat som är specialiserad på finansiella frågor och som varit konkursförvaltare och rekonstruktör i några av Sveriges största konkurser och företagsrekonstruktioner.
– Lars Söderqvist har, tillsammans med sina kollegor, både den erfarenhet och kunskap som krävs för att hålla ihop den här processen över tid. Nu väntar ett omfattande arbete samt dialog med borgenärer och andra. De kommande veckorna kommer vara intensiva, säger Peter Norman, styrelseordförande Oscar Properties.
Bolaget som begär Oscar Properties i konkurs
Men nu är det alltså fastighetsbolaget DSAM Sverige AB som begärt Oscar Properties konkurs, enligt Expressen.
– Det gäller en fastighetsaffär där Oscar Properties backade ur, de fullföljde inte affärer. Det är egentligen pengar som ska gå till mäklarna för affären som inte blev av. Vi vet inte än de har pengar eller inte. Men vi går alltid ”by the book”, säger vd:n Daniel Özboyaci till tidningen.
Fastighetsbolaget har krävt Oscar Properties på 1 miljon kronor i skadestånd. Enligt konkursansökan rör skadeståndet mäklararvode.
Kronofogden försökt hitta pengar eller andra värden hos Oscar Properties, men utredningsrapporten visar att Oscar Properties saknar tillgångar att betala hela skulden.
Oscar Engelbert stämd
Det är bara en vecka sedan det blev känt att Oscar Engelbert, grundare och storägare av Oscar Properties, personligen är stämd på 100 miljoner av ett fastighetsbolag som i stämningsansökan till tingsrätten anklagar honom bland annat för bedrägeri. Anklagelsen har tillbakavisats av Engelberts advokater.
– Det här ett försök att svärta ned Oscar, har advokat Filip Rydin tidigare sagt till Expressen.
Även Oscar Engelberts Parkgate har begärts i konkurs av samma fastighetsbolag i ett ekonomiskt bråk som gäller 40 miljoner kronor.