– Under mässan är tanken att visa på alla möjligheterna som öppnas med en juristexamen, säger Albin Hallberg, marknadsföringsansvarig för GAUIS.
Inför och under mässdagen kommer totalt sex stycken föreläsningar att hållas av bland andra Torgny Håstad, fd justitieråd i Högsta Domstolen, och Elisabeth Massi Fritz, advokat specialiserad på hedersbrott.
Under mässan kommer även arbetsgivare från både den privata och offentliga sektorn att grillas i ”heta stolen”. Detta så att studenter ska kunna få reda på mer och jämföra olika arbetsplatser.
GAIUS slår i år rekord i antal utställare, hela 58 stycken utställare kommer för att visa upp sig och svara på studenters frågor.
Under dagen genomförs också flera kontaktsamtal, ett möte med likheter av en anställningsintervju, där utvalda studenter får möjlighet till en närmare kontakt med en arbetsgivare man är intresserad av.