Daniel Ervér har av styrelsen utsetts till ny VD och koncernchef för H&M.
Han efterträder Helena Helmersson som bestämt sig för att lämna både VD-rollen och H&M-gruppen.
Daniel Ervér tillträder sin nya roll idag, det skriver H&M i ett pressmeddelande.
Daniel Evrér har arbetat inom H&M-grupen i 18 år i olika roller, nu senast som ansvarig för H&M – det största varumärket inom koncernen. Enligt pressmeddelandet kommer han även fortsättningsvis att operativt ansvara för H&M, vilket innebär att någon efterträdare till honom inte utses.
– Jag är både hedrad och väldigt glad över styrelsens förtroende och motiverad och ödmjuk inför uppgiften. Tillsammans med alla engagerade kollegor ska vi fortsätta att skapa oslagbart värde för våra kunder och lönsam tillväxt. Vårt fokus är som alltid att erbjuda våra kunder den bästa kombinationen av mode, kvalitet, pris och hållbarhet i en inspirerande och attraktiv shoppingmiljö, säger Daniel Ervér i pressmeddelandet.
”Tid som präglats av pandemi och geopolitiska utmaningar”
I samma pressmeddelande tackar styrelseordföranden Karl-Johan Persson av Helena Helmersson och lyfter henne som en uppskattad ledare.
”Vi i styrelsen vill rikta ett stort tack till Helena för hennes värdefulla insatser under en mycket intensiv tid. Helena, som är en uppskattad ledare, har på ett handlingskraftigt och effektivt sätt lett och navigerat H&M-gruppen genom en period som till stor del präglats av pandemi och geopolitiska och makroekonomiska utmaningar. Vi har under denna tid successivt tagit tydliga steg mot våra långsiktiga mål. H&M-gruppen står stark med en positiv lönsamhetsutveckling och goda förutsättningar att göra ytterligare förbättringar under 2024”