Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kraftig ökning av anmälningar till Riksenheten för polismål – men lagföringen är på samma nivå



Överåklagare Mats Åhlund är chef för Riksenheten för polismål

 

Utöver misstankar mot poliser handlägger Riksenheten för polismål också misstankar mpt åklagare, domare och vissa andra tjänstemän.

Knappt hälften av alla brott som kommer in är rubricerade som tjänstefel av polis. En annan stor kategori ärenden är misstankar om hastighetsöverträdelser med polisens tjänstefordon.

Rapporten innehåller en beskrivning av principiellt viktiga och uppmärksammade ärenden under året. Ett exempel är polisens användning av skjutvapen i tjänsten där flera ärenden har varit aktuella under 2012.

Under året har åklagare vid riksenheten också ansökt om resning till fördel för Sture Bergwall (före detta Thomas Quick). De så kallade Quick-fallen har sedan 2009 handlagts vid enheten.

 

Foto: Bertil Ericsson/Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons