På 70-talet kallades den idag 65-åriga mannen för Fönstermannen och Hagamannen efter att ha tagit sig in genom öppna fönster och våldtagit kvinnor. Efter att ha gjort samma sak på 80-talet på Södermalm i Stockholm fick han namnet Södermannen.
På torsdagen åtalades 65-åringen på nytt, den här gången misstänkt för att ha våldtagit en 14-årig flicka i Sollentuna. Enligt åtalet ska det första övergreppet ha skett i maj 2010 och det sista i december förra året.
– De båda har någon form av relation till varandra och har umgåtts under lång tid, men är inte släkt, säger åklagare Emelie Källfelt till TT.
Mannen står nu åtalad för våldtäkt mot barn i flera fall samt flera våldtäkter, allt mot en och samma flicka. De olika brottsrubriceringarna beror på att övergreppen skedde under flera år och att hon hann fylla femton år, skriver TT.
Att 65-åringen tidigare är dömd för våldtäkt påverkar, enligt åklagaren, inte vilket straff hon kommer att yrka på.
– Det är så pass länge sedan de brotten begicks. Men döms han för brotten jag åtalar för blir det naturligtvis fängelse i flera år, säger Källfelt till TT.
1975 dömdes mannen till fyra års fängelse för tio våldtäkter, ett försök till våldtäkt och för att ha tagit sig in hos kvinnor vid fyra tillfällen med avsikt att våldta dem. 1983 dömdes han på nytt, men då till rättspsykiatrisk vård, efter att ha gjort sig skyldig till ytterligare tio våldtäkter och överfall.
Foto: Armando Franca / Scanpix