Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Thomas Bodström kritisk mot privata brottsutredningar – ”hotar Sveriges rättssamhälle”



Advokat Thomas Bodström

 

Att advokater själva besöker brottsplatser, gör egna vittnesutredningar och anlitar privatspanare har enligt tidningen blivit både ett vanligt och framgångsrikt arbetssätt. Exempelvis hölls nyligen en ny hovrättsförhandling efter det att advokaten till två våldtäktsdömda tonåringar presenterade nya avgörande motbevis som polisen missat i sin utredning, uppger tidningen.

 Enligt Thomas Bodström, advokat och före detta justitieminister, ligger detta arbetssätt helt i tiden för Sveriges advokater. 

 – När jag började var normen att man sågs en kvart före rättegången. Nu är man med under hela processen. På min byrå håller vi kurser för studenter. Då är utredningsarbete en väldigt stor del, säger han till tidningen.

 Att advokater själva bedriver utredningsarbete beror enligt Bodström på de utökade tekniska möjligheterna som polisen fått.

 – Polisen har fått mer verktyg än förr. Bland annat i form av DNA-prover och nya avlyssningsfunktioner. Då måste man som advokat sätta sig in i fallet ordentligt för att kunna hänga med, säger han till tidningen.

Så länge man följer lagen finns det, menar Bodström, i stort sett inga hinder i vad man får göra som privatspanare. Han är dock kritisk till att det ska behövas och menar att det kan hota Sveriges rättssamhälle.

– Det gör att det finns en marknad för det här. Men till viss del kan det vara oroväckande. Framöver tror jag att man kommer att kunna betala folk, till exempel före detta poliser, för extra utredningsarbete. Det blir orättvist för dem som inte har pengar och så ska ett rättssamhälle inte fungera, säger han till tidningen. 

 

 

FOTO: TOMAS ONEBORG / SVD / SCANPIX
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons