Hoppa till innehåll
Nyheter

HD: Risk för att barn förs utomlands hindrar förordnande om umgänge



Foto: Carl Johan Erikson

Den beaktansvärda risken för att en pappa ska föra sin dotter till Syrien gör att det saknas förutsättningar att förordna om umgänge.
Det slår Högsta domstolen fast i ett färskt avgörande och konstaterar att det skulle vara väldigt svårt att få tillbaka dottern till Sverige då Syrien inte har anslutit sig till Haagkonventionen

Två personer från Syrien kom till Sverige 2014, blev ett par 2017 och fick en dotter i slutet av 2018. Någon månad innan dottern föddes hade de separerat, men började efter födseln att umgås lite igen i början av 2019.

Dottern har hela tiden bott hos mamman, men umgänge med pappan har skett vid ett femtiotal tillfällen. I slutet av 2021 upphörde dock umgänget efter beslut från hovrätten.

Pappan har efter detta försökt få domstol att förordna om umgänge med honom, vilket mamman motsatt sig och anfört att det finns risk för att pappan tar med sig dottern till Syrien. . Tingsrätten gav dock pappan delvis rätt och beslutade att han skulle ha rätt till umgänge med dottern i två timmar varje söndag. Detta beslut upphävdes senare av tingsrätten.

HD har prövat

Nu har Högsta domstolen prövat frågan och slår i en färsk dom fast att risken för att pappan ska föra dottern till Syrien innebär att det inte finns förutsättningar att besluta om rätt till umgänge.

I domen konstaterar HD att mannen uttalat att han inte skulle acceptera att hans ex-hustru gifte om sig, utan att han i sådant fall skulle låta dottern växa upp i Syrien. Det finns också meddelanden från mannens syriske advokat som styrker att han vill han den rätt till dottern som följer av lagen i Syrien. Enligt HD bör dessa uttalanden tillmätas betydelse vid bedömningen av risken för att dottern ska föras bort. Uttalandena förstärks också av att pappan, utan mammans samtycke, folkbokförde dottern i Syrien under 2019.

Vid en sammantagen bedömning anser HD att risken för bortförande av dottern är beaktansvärd och inte kan minskas genom att umgänget med pappan anpassas. Vidare konstateras att Syrien inte är anslutet till Haagkonventionen, vilket skulle göra möjligheterna att återföra dottern därifrån med stöd av internationell rättslig hjälp ”ytterst begränsade”. Vid en helhetsbedömning utifrån vad som framstår som dotterns bästa saknas i nuläget förutsättningar att förordna om rätt till umgänge med pappan.

Hovrättens dom fastställs därför.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons