Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Pojkar som ”varit ihop” med 13-årig flicka frias för sexbrott – pojke som träffat henne via Facebook fälls


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

 

De tre tonårspojkarna åtalades vid Ångermanlands tingsrätt tillsammans med en 19-åring efter att de – vid helt separata tillfällen – hade haft sex med en då 13-årig flicka.

Två av pojkarna hade varit tillsammans med flickan under några månader vardera och 19-åringen och den tredje pojken hade haft sex med henne vid ett tillfälle vardera sedan de kommit i kontakt med henne via Facebook.

Det sexuella umgänget hade i samtliga fall skett frivilligt och utan påtryckningar.

Tingsrätten friade de yngstra tre tonårspojkarna – som var två-tre år äldre än flickan – med hänvisning till bland annat den ringa skillnaden i ålder och utveckling.

19-åringen hade dock varit drygt fem år äldre än flickan och kunde därför enligt tingsrätten inte undgå ansvar – även om domstolen beskrev honom som ””inte i alla avseenden åldersadekvat””. Han dömdes därför för sexuellt utnyttjande av barn till skyddstillsyn och 60 timmars samhällstjänst.

Åklagaren överklagade till Hovrätten för Nedre Norrland och yrkade på fällande dom även för de tre yngre pojkarna.

Hovrätten konstaterar nu att två av pojkarna har haft en kärleksrelationer med flickan och anser – eftersom varken skillnaden i ålder eller mognad har varit anmärkningsvärt stor – att de ska frias.

När det gäller den tredje pojken handlar det dock om en tillfällig kontakt som uppstått via Facebook, där parterna inte kan anses ha känt varandra väl. De träffades bara en enda gång – i samband med det sexuella umgänget – och hade dessförinnan inte ens pratat i telefon.

Vid detta tillfälle var pojken 16 år och åtta månader och flickan 13 år och åtta månader. Relationens natur talar enligt hovrätten mot ansvarsfrihet och det har dessutom handlat om en åldersskillnad på tre år.

Det kan därför inte anses uppenbart att de sexuella aktiviteterna inte har inneburit en kränkning av flickan. Tonåringen – som idag är 18 år – döms därför för sexuellt utnyttjande av barn till 50 timmars ungdomstjänst.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons