Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD prövar inte bevisningen i ”nytt Lindomefall” – dom på tolv års fängelse för kvinna står fast


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Foto: Dagens Juridik
Ladda ner handlingar

 

Den 48-åriga kvinnan dömdes i Hovrätten för Västra Sverige för ett mord i Säffle våren 2012”. En 51-årig man påträffades död i en lägenhet efter att ha druckit alkohol tillsammans med två andra män och den 48-åriga kvinnan.

Värmlands tingsrätt friade samtliga tre tilltalade trots att domstolen fann det styrkt att minst en av dem var skyldig.Orsaken var bristande bevisning och att de tre tilltalades versioner av vad som egentligen hade hänt var helt oförenliga med varandra

Hovrätten ansåg dock att bevisningen var tillräckligt stark för att kunna utesluta de två andra personerna som gärningsmän och dömde därför kvinnan till tolv års fängelse – dels för mordet och dels för två separata misshandelsbrott som hon har begått mot sin före detta sambo som är en av de män som åtalats men friats för mordet i Säffle.

Kvinnan överklagade hovrättens dom men Högsta domstolen har nu beslutat att inte meddela prövningstillstånd.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons