Bakgrunden är att den 25-årige mannen, som tillsammans med några vänner år 2011, mötte sin före detta flickvän som var ute med en ny pojkvän. ”Tjafs” uppstod mellan 25-åringen och ex-flickvännen vilket ledde till att den hennes nya pojkvän blev inblandad. Det rapporterar Dalarnas Tidningar.
Tjafset ledde till att 25-åringen blev knuffad. I fallet slog han sönder en fönsterruta och skar upp ett kraftigt sår i armen. När han låg på marken så blev han dessutom stampad i huvudet.
Tingsrätten skriver att våldet medförde rodnad och svullnad men att mannen inte träffades med någon större kraft. Domstolen anser också att det är klarlagt att den nya pojkvännen först blev knuffad – men dömer ändå mannen för misshandel och till att betala ett skadestånd på 10 000 kronor till 25-åringen.
Enligt Dalarnas Tidningar gör alltså Brottsoffermyndigheten – som bland annat har i uppdrag att betala ut statlig ersättning till brottsoffer när en gärningsman inte kan betala – en annan bedömning.
Förarbetena till brottskadelagen anger att brottsskadeersättning ska betraktas i ett ”kriminalpolitiskt sammanhang”. Därför finns det en regel i brottsskadelagen som anger att brottsskadeersättningen kan sättas ner i större utsträckning än det skadestånd som domstolen har kommit fram till.
Brottskadeersättningen kan till och med falla bort helt om det är ”skäligt med hänsyn till att den skadelidande genom sitt uppträde i samband med brottet uppsåtligen eller av oaktsamhet har ökat skaderisken”.
Brottsoffermyndigheten gör bedömningen att 25-åringen genom sitt eget beteende har ökat risken för att skadas. Därför justeras mannens brottsskadeersättning från 10 000 kronor till noll kronor.
Den 25-årige mannen har fortfarande kvar sin rätt till skadestånd – 10 000 kronor – från gärningsmannen.
Foto: Scanpix