Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sålde hyreskontrakt för nästan 1,2 miljoner kronor – döms till över ett års fängelse


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Foto: Pawel Flato/TT
Ladda ner handlingar

 

Två män förmedlade och tog emot ersättning för hyreskontrakt till bostadslägenheter i Göteborg. För de sex lägenheter som männen förmedlat hade de tagit emot närmare 1,2 miljoner kronor. De hade även ordnat hyreskontrakt mot ersättning på egen hand.

Männen kom att åtalas vid tingsrätten som nu dömer en av männen  till ett och ett halvt års fängelse för grovt brott mot jordabalken. Han åläggs även att betala skadestånd om totalt 545 000 kronor, varav 405 000 kronor solidariskt med den andre mannen.

Den senare döms även han för grovt brott mot jordabalken samt för bokföringsbrott av normalgraden, till fängelse i ett år och åtta månader.

En kvinnlig anställd på det bostadsbolag somt tillhandahållit lägenheterna frias helt. Detta eftersom tingsrätten inte finner att hon haft uppsåt till att främja männens brott.

En hyresgäst som tagit emot 380 000 kronor i ersättning när en annan person övertog hennes hyreskontrakt frias också. Kvinnan ansåg att pengarna utgjorde ekonomisk ersättning för hennes renoveringar och domstolen finner att hon inte haft uppsåt till att få ersättning för upplåtelsen av lägenheten.

 

Foto: Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons