Omkring 80 000 personer får sin första skuld hos Kronofogden varje år.
I över hälften av fallen handlar det om en skuld på under 4 000 kronor.
Ungefär en tredjedel av de som för första gången får en skuld hos Kronofogden har ett skuldbelopp på under 2 000 kronor.
– Många tänker nog att det inte är så farligt med några hundralappar. Men skulden växer snabbt, dels med räntor men också med avgifter som läggs på. En skuld på 300 kronor kan bli 2 000 kronor när den ska drivas in av Kronofogden, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden i ett pressmeddelande.
Kronofogden har analyserat siffror rörande skulder och kan konstatera att en majoritet av de som för första gången för en skuld hos myndigheten har ett skuldbelopp på under 4 000 kronor.
Siffrorna visar vidare att 24 procent av de som får en skuld registrerad fortfarande har skulder hos Kronofogden fem år senare. Personer vars första skuld är ett mindre belopp blir dock ofta skuldfria på kort tid.
– En liten skuld kan vara starten som kan leda till en långvarig skuldsättning. Personen riskerar också att få betalningsanmärkning hos kreditupplysningsföretagen, och beslut hos Kronofogden kan göra att hen får leva på existensminimum. Det i sin tur kan leda till nya skulder. Vi ser att många återkommer till oss med nya skulder, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden i ett pressmeddelande.