Fortkörare kan dömas för brott i domstol och samtidigt få körkortet indraget av Transportstyrelsen. Ruben Börjesson, trafikpolis vid Sörmlandspolisen är kritisk till detta, speciellt med tanke på att Högsta domstolen i förra veckan sa nej till dubbelbestraffning när det gäller skattebrott.
– Samma princip borde gälla för trafikbrott, säger han till tidningen.
– En fortkörare kan bli av med sitt körkort i en process och samtidigt straffas med böter eller fängelse i en helt annan process. För mig är det uppenbart att det handlar om dubbelbestraffning, fortsätter han.
Enligt Börjesson blir det svårt att göra en individuell bedömning av det misstänkta brottet och av ett lämpligt straff då olika myndigheter är inblandade, skriver tidningen.
– Transportstyrelsen ska göra individuella bedömningar, men i praktiken använder de bara sina tabeller för att bestämma hur lång tid en fortkörare ska bli av med körkortet. Ju fortare personen kört, desto längre tid dras körkortet in, säger han till tidningen och fortsätter:
– Samtidigt har trafikbrott låg status i rättsväsendet. Det är inte de skarpaste advokaterna som tar dessa mål i domstolarna. Allt det här påverkar rättssäkerheten.
Börjesson anser därför att trafiksyndarnas straff borde bedömas av en instans.
– Hela straffet, alltså både körkortet och böter, borde bedömas av en och samma instans, säger han till tidningen.
Enligt Daniel Granqvist, verksjurist på Transportstyrelsen, kom Regeringsrätten år 2000 fram till att återkallelse av körkort i och för sig är ett straff, men att återkallelsen är en del av den totala straffmätningen och att det inte rör sig om en dubbelbestraffning.
– Men vi ska självklart studera HD:s beslut, säger han till tidningen.
Även om HD:s beslut gäller vissa skattebrott kan det enligt Gudmund Toijer, ett av justitieråden i HD, teoretiskt sett leda till att praxis även ändras på andra områden. Om det kommer att påverka trafiksyndarna är dock för tidigt att säga någonting om, enligt Toijer.
– Jag förstår att människor ser paralleller mellan HD:s beslut och körkortsfrågor. Men idag går det inte att säga om beslutet faktiskt kommer att påverka andra områden. Det får tiden visa, säger han till tidningen.
Foto: TV4