Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Mopedburen turistbyrå vinner mot konkurrent i MD – får kalla sig auktoriserad


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar


Ett bolag som bedriver turistbyråverksamhet i Stockholm gör detta genom att bland annat åka runt med mopedbilar och från dem erbjuda informationsservice, broschyrer, kartor, biljetter och souvenirer.

Bolaget har marknadsförts sig som auktoriserad turistbyråverksamhet och även använt ett kännetecken som är förbehållet aktörer med sådan auktorisation.

En annan turistinformation väckte talan mot bolaget i Marknadsdomstolen, MD, och yrkade att det skulle förbjudas att marknadsföra sig som auktoriserad turistbyrå och att använda kännetecknet.

Det bolag som väckte talan ansåg att den auktorisation som det andra bolaget tidigare erhållit endast omfattat sedvanlig turistbyråverksamhet och att bolaget även brutit mot villkoren för auktorisation.

MD konstaterar dock, bland annat mot bakgrund av vittnesmål, att bolaget, som i sin auktorisationsansökan bland annat använt namnet ”Stockholms mobila turistbyrå”, fått auktorisation som omfattat mopedbilarna.

MD framhåller att det i första hand måste ankomma på det organ som utfärdat auktorisationen att upprätthålla villkoren för densamma. Och att ett åberopande av auktorisationen inte blir otillbörligt i och med varje avvikelse från villkoren.

Bolaget kan anses ha betalat en för låg årsavgift och har även slarvat med att täcka över en informationssymbol utanför sin lokal vid stängning. Dessa mindre överträdelser gör dock inte auktorisationspåståendet otillbörligt, anser MD. Käromålet ogillas nu därför.

 

Foto: Savor Media

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons