Efter transaktionen med tBrookfield som nu slutförs under fjärde kvartalet meddelar SBB att man lämnar ett frivilligt återköpserbjudande för vissa utestående hybridinstrument och seniora värdepapper.
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB, SBB, offentliggör idag ett frivilligt återköpserbjudande för vissa utestående hybridinstrument och seniora värdepapper.
Priserna kommer att fastställas genom ett separat omodifierat så kallat Dutch action-förfarande.
Bolaget uppger att syftet med återköpserbjudandena ”är bland annat att proaktivt hantera SBB:s balansräkning”.
”Samtidigt kommer återköpserbjudandena att göra det möjligt för SBB att hantera sin övergripande finansieringsnivå och optimera sina framtida räntekostnader”, framgår det av pressmeddelandet.
Maximal köpeskilling 600 miljoner euro
I september 2023 meddelade SBB att man hade kommit överens om att sälja cirka 1,16 procent av sitt aktieinnehav i utbildningsverksamheten SBB till Brookfield Super-Core Infrastructure Partners, och att EduCo samtidigt genomförs en partiell återbetalning av ett koncerninternt lån till SBB. EduCo-transaktionen förväntas för närvarande slutföras före likviddagen.
SBB avser att använda likviden från EduCo-transaktionen för att delvis finansiera den totala köpeskillingen för värdepapperna.
Maximal köpeskilling för värdepapperna uppgår till 600 miljoner euro.
SBB kommer också att betala en upplupen räntebetalning avseende värdepapperna.
SBB har gett JP Morgan SE i uppdrag att agera som Dealer Manager för återköpserbjudandena och Kroll Issuer Services Limited att agera som Tender Agent.