Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Man som sålt TV-koder tvingas betala mångmiljonbelopp i skadestånd


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

 

Mannen har erkänt brott men uppgett att han varit osäker på antalet kunder och att han inte haft ett så stort utbyte av brottet som åklagaren påstått.

Mannen har även bestritt skadeståndsanspråken och ansett att målsägandena inte lidit någon skada.

Tingsrätten konstaterar dock att mannen köpt in, innehaft och sålt dekodrar som han programmerat så att de kunnat ta emot kod för dekryptering av TV-sändningar. Genom programmering av kort- och proxyservrar har mannen, mot betalning, gett tillgång till vissa abonnemang, fastslår domstolen.

Skadeståndets storlek bestäms nu utifrån de bindningstider som legala abonnemang kunde ha tecknats på och inbringat inkomster för bolagen.

Tingsrätten bedömer även att ytterligare ekonomisk ersättning ska utgå och anser inte att jämkning kan komma ifråga i målet.

Brottsligheten har varit vinstgivande, utsträckt i tiden och allvarlig ur ett ekonomiskt perspektiv då den lett till en sämre funktion för den legala TV-marknaden, konstaterar domstolen.

Mannen döms nu för brott mot lagen om förbud beträffande viss avkodningsutrustning till villkorlig dom och 60 dagsböter om 50 kronor. Han åläggs även att betala över tolv miljoner kronor i skadestånd till sju stycken TV-bolag.

 

Text: Emma Martinsson

Foto: Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons