Bure har sålt 3,7 miljoner aktier i Mycronic som är investmentbolagets största innehav. Försäljningen görs för att ”öka flexibiliteten och handlingsutrymmet för Bures förvaltning och framtida investeringsmöjligheter”.
Bure har sålt 3,7 miljoner aktier i Mycronic. Det framgår av ett pressmeddelande. Aktierna såldes till ett pris om 235 kronor per aktie, vilket motsvarar en total försäljning om cirka 870 miljoner kronor.
Äger 23 procent i Mycronic
Efter aktieförsäljningen äger Bure 22 617 163 aktier i Mycronic vilket motsvarar 23,1 procent av totalt antal utestående aktier och röster.
Bure uppger att man har ingått ett lock-up-åtagande, med förbehåll för sedvanliga undantag, under en period om 180 dagar från den 7 november 2023.
Mycronic är idag det största innehavet för Bure, som representerar cirka 43 procent av substansvärdet.
”För att öka flexibiliteten och handlingsutrymmet för Bures förvaltning och framtida investeringsmöjligheter, har Bure beslutat att sälja 3,8 procent av totalt antal utestående aktier i Mycronic”, framgår det av pressmeddelandet.
Rådgivare
Carnegie Investment Bank och SEB Corporate Finance, Skandinaviska Enskilda Banken agerar som joint bookrunners och Kanter Advokatbyrå agerar som legal rådgivare i aktieförsäljningen.