Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD avslår advokats begäran om ersättning – ”åtgärderna omfattas inte av uppdraget”


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Justitierådet Stefan Lindskog
Ladda ner handlingar

 

Advokaten hade tjänstgjort som målsägandebiträde i en rättegång som hade hållits i först Södertälje tingsrätt och sedan i Svea hovrätt.

Han yrkade ersättning av allmänna medel för biträde som han hade lämnat i samband med rättegången. Högsta domstolen slår nu fast att han inte har rätt att få betalt för detta.

Högsta domstolen skriver:

”Det arbete som A utfört i anslutning till hovrättens dom avser åtgärder som hänför sig till uppdraget i hovrätten. Arbetet har inte varit mer omfattande än vad som hade kunnat förväntas. A har därmed inte rätt till ersättning för det arbete han utfört i anslutning till hovrättens dom. De åtgärder som A vidtagit i syfte att hjälpa huvudmannen att begära brottsskadeersättning omfattas inte av uppdraget som målsägandebiträde (se Cecilia Renfors och Ebba Sverne Arvill, Rättshjälpslagen och annan lagstiftning om rättsligt bistånd. En kommentar, 3 uppl. 2012, s. 245 f.). A har därför inte heller rätt till ersättning för det arbetet.”

Beslutet fattades av justitierådet Stefan Lindskog.

 

Foto: TT

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons