Den intagne på säkerhetsavdelningen har anmält anstalten till JO. Anledningen är att den anställde kvinnan tidigare har varit bekant med honom och också arbetat för honom.
Enligt den intagne har hon gjort sig skyldig till ett brott under tiden då hon arbetade för honom på 80-talet. Han menar att hon förbrukade förtroendet och att de sedan dess inte är bekanta.
Mannen hävdar nu att kvinnan genom sin position har påverkat beslut som gäller hans fortsatta placering på säkerhetsavdelningen. Beslut om intagna ska fortsätta vara på en säkerhetsavdelning eller om de kan förflyttas är något som omprövas minst en gång i månaden av Kriminalvården.
Anstalten å sin sida hävdar att den anställda visserligen har journalfört vissa av besluten som tagits angående den intagnas vård och klassificering men att hon inte har varit delaktig i beslutsfattandet.
Enligt anstalten ska den anställda, när hon fick reda på att den intagne fanns på Kumla, ha berättat för sin chef att de tidigare varit bekanta och anstalten ska då ha sett till att hon inte har varit involverad i att fatta något beslut som berörde honom.
Den anställda ska också ha velat hålla sin närvaro vid anstalten hemlig för den intagne.
JO anser att det inte finns anledning att ifrågasätta anstaltens hantering av ärendet i stort. Däremot borde man ha sett till att den anställdas namn inte fanns i direkt anslutning till besluten om den intagne, vilket var fallet vid de tillfällen hon journalfört besluten.
JO skriver:
”Trots att X (den anställda kvinnan) inte har haft någon del i besluten, kan det vara svårt för en person som inte är insatt i förhållandena att skilja mellan beslutsfattande och administrativa åtgärder. Det finns således en betydande risk för att den som har registrerat beslutet även förknippas med beslutsfattandet. Det kan i sin tur leda till att en myndighet ur den enskildes perspektiv inte framstår som opartisk. Även om en myndighet inte har agerat på ett partiskt sätt, är det nog så bekymmersamt att det i den enskildes ögon finns förhållanden som gör att opartiskheten går att ifrågasätta.”
Kriminalvården får därför kritik för att den anställda, trots jävsförhållandet, har utfört arbetsuppgifter som berört den intagne.
Foto: TT