Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Beskedet: Försvaret ska stötta Polisen – och lagen ska ändras



Statsminister Ulf Kristersson (M). Foto: Tim Aro / TT

Regeringen vill att Försvarsmakten ska få större möjligheter att stötta Polisen i fler sammanhang än idag.
Man ser därför över möjligheterna att ändra lagen, det uppger statsminister Ulf Kristersson (M) under en pressträff.

Diskussionen om Försvarsmaktens möjlighet att stötta Polisen i arbetet mot det eskalerande våldet har blossat upp rejält under veckan.

Under en pressträff på fredagsmorgonen uppgav rikspolischefen Anders Thornberg att han fört samtal med ÖB om möjligheterna till ett samarbete.

Och under eftermiddagen träffade Thornberg och Överbefälhavare Michael Bydén justitieminister Gunnar Strömmer (M) och statsminister Ulf Kristersson (M) – och nu står det klart att Försvarsmakten och Polisen får i uppdrag att intensifiera sitt arbete.

– Det är uppenbart att vi måste göra allt vad vi kan för att stötta Polismyndigheten, säger justitieministern.

Lagen ska ändras

Under pressträffen framgick att Försvarsmakten på kort sikt ska öka stödet till Polisen inom ramen för den lagstiftning som finns idag. Nästa vecka kommer regeringen att fatta beslut om ett uppdrag till myndigheterna om att intensifiera sitt arbete. Som exempel lyfter Strömmer att Försvarsmakten kan stötta Polisen med personal, utrustning, specialistkompetens, hantering av explosiva varor och tekniska undersökningar. Statsminister Ulf Kristersson pekade också ut IT-forensiska utredningar som något som Försvarsmakten kan hjälpa Polisen med.

På längre sikt avser regeringen att ändra lagstiftningen så att Försvarsmakten kan samarbeta med Polisen i fler situationer än idag.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons