Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Jusek ska betala skatt för att man använder sin egen fastighet – förlorar mot Skatteverket i kammarrätten



Ladda ner handlingar


 

Skatteverket beslutade att inte medge Juseks begäran att undanröja tidigare deklarerade hyresintäkter för internt nyttjande av en fastighet som Jusek själv ägde.

Skatteverket ansåg att i det fall en oinskränkt skattskyldig ideell förening bedriver ideell verksamhet i egen fastighet så sker ett uttag från en näringsverksamhet till en verksamhet utanför denna. Jusek skulle således ta upp en marknadsmässig hyra för den yta som nyttjades i den ideella verksamheten.

Förvaltningsrätten i Stockholm ansåg att bestämmelsen om uttagsbeskattning i inkomstskattelagen var tillämplig och avslog överklagandet från Jusek.

Kammarrätten i Stockholm  konstaterar nu att det är fråga om en överföring av en tjänst från den skattepliktiga näringsverksamheten till den skattebefriade medlemsverksamheten.

Med tanke på uttagsbeskattningens syfte saknas det enligt kammarrätten skäl för att värdet av överföring av tjänst i en sådan situation skulle vara undantagen från beskattning.

Kammarrätten tar stöd av förarbeten där det anges att när en fastighet används för ändamål som faller utanför det beskattade området – exempelvis för ideell verksamhet – så ska värdet av det egna brukandet tas upp till beskattning som intäkt av fastigheten.

Bestämmelsen i inkomstskattelagen måste enligt kammarrätten förstås i sitt sammanhang och mot bakgrund av övriga bestämmelser i samma lag.

Med hänsyn till detta har Jusek haft att ta upp värdet av nyttjandet av fastigheten i medlemsverksamheten till beskattning. Överklagandet avslås därför.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons