Chefsåklagare Martin Tidén vid Ekobrottsmyndigheten väljer att lägga ned förundersökningen mot Tobias Billström som varit misstänkt för insiderbrott efter att han handlat aktier i gruvbolaget Northland Resources.
– Det är vår uppgift att granska misstankar kring finansmarknadsbrott. I det här fallet har det inte gått att bevisa att Tobias Billström haft insiderinformation när han tidigare i år köpte aktier i Northland Resources, säger Martin Tidén.
Tidigare i höstas genomförde Ekobrottsmyndigheten tillsammans med Finansinspektionen en utredning på grund av de uppgifter som framkommit i TV4 om Tobias Billströms aktieköp.
Åklagaren fattade sedan beslut om att inleda en förundersökning för att kunna klargöra omständigheterna kring aktieköpen. Syftet var att undersöka om Tobias Billström kände till den planerade räddningsplanen för Northland Resources när han köpte aktierna.
Martin Tidén säger att han inte kan avslöja några detaljer om vad utredningen kommit fram till eftersom att uppgifterna är sekretessbelagda.
– Det är bara själva beslutet om att lägga ned förundersökningen som är offentliga uppgifter, säger han.
Foto: TT