Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Våldtäktsrättegång måste tas om på grund av jäv – rådmannen: ”det är den mänskliga faktorns fel”



 

På måndagen inleddes en rättegång mot en 23-årig man i Umeå som står åtalad för våldtäkt mot barn samt försök till köp av sexuell tjänst av barn.

Enligt åtalet ska mannen bland annat ha försökt köpa sex av ett barn till ett pris av tre cigaretter, uppger SVT.

Under rättegången vittnade totalt fem flickor mot mannen. Därefter tog man en paus och i samband med det glömde man stänga av högtalaren.

Det resulterade, enligt SVT, i att den åtalade kunde höra att nämndemännen redan kommit fram till att han var skyldig – trots att han själv inte hunnit höras.

– Det här är tråkigt. Det är den mänskliga faktorns fel, ljudet glömdes bort, säger rådmannen Ola Wärbo till SVT:s Västerbottensnytt.

– Det här hände under en paus och det är inte ovanligt att vi diskuterar pågående rättegångar, fortsätter han till SVT.

Med anledning av det inträffade krävde mannens försvarare att rättegången skulle tas om på grund av jäv.

– Han uppfattade det som att dom bestämt sig och då måste vi agera utifrån det, säger rådmannen till SVT och fortsätter:

– Det tråkiga är att det handlar om unga flickor som har det jobbigt att vittna redan i första läget. Nu kanske flickorna måste göra om det igen.

Rättegången tas om vecka 47.

 

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons