Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förundersökning mot Gunnar Axén om sexuellt ofredande läggs ned – ”två oförenliga versioner”



Gunnar Axén

 

Chefsåklagare Mats Ericsson vid riksenheten för polismål har bestämt att förundersökningen mot Gunnar Axén ska läggas ner.

– Det finns inte längre anledning att fullfölja förundersökningen. På det utredningsmaterial som nu föreligger går det inte att bevisa att Gunnar Axén har gjort sig skyldig till brott. Ytterligare utredning kan inte antas förändra bevisläget på ett avgörande sätt, säger han angående beslutet.

– Jag kan bara konstatera att det finns två med varandra oförenliga versioner av vad som hände vid tillfället. I avsaknad av tillräcklig övrig stödbevisning kan därför en fällande dom inte förväntas, fortsätter Mats Ericsson.

Gunnar Axén meddelade i samband med anmälan att han inte ställer upp för omval. Han har suttit i riksdagen sedan 1998. 

 

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons