Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Göran Lambertz om domarkollegornas skarpa kritik mot honom: ”har inte förstått vad det är jag säger”



Göran Lambertz


Efter tisdagens debatt har justitierådet Göran Lambertz fått kraftig kritik av bland annat politiker och debattörer men också domarkollegor.

Anders Alenskär, ordförande för domstolssektionen i fackförbundet Jusek, anser att Lambertz är ”okunnig” och ”oseriös” och menar att han bör avgå från Högsta domstolen. 

— Många av oss domare skäms för Göran Lambertz, säger han till Dagens Nyheter och fortsätter:

— Vi kan inte längre tiga och titta på när han fortsätter rasera förtroendet för Sveriges domarkår.

Lambertz kritiseras även av Lennart Svensäter, hovrättspresident i hovrätten över Skåne och Blekinge.

— Om man fattar beslut i resningsärenden som innebär att en person inte längre ska vara dömd för ett brott, då är det inte någon domares uppgift att gå ut i samhällsdebatten och säga att han nog ändå är skyldig. Det är direkt olämpligt, säger han till Svenska Dagbladet.  

Lagman Ralf G Larsson, chef för Lunds tingsrätt, håller med.

— Det är märkligt att Lambertz fortfarande håller på så här, säger han till Svenska Dagbladet.

Även Maria Abrahamsson (M), ledamot i Domarnämnden, tycker att Göran Lambertz skadar förtroendet för domarkåren.

— Att han biter sig fast i Quick-fallet är att visa prov på dåligt omdöme, säger hon till tidningen.

Lambertz själv håller inte med om att hans uttalanden skulle vara olämpliga och menar att kritikerna inte har förstått hans ståndpunkt, skriver tidningen.

– Jag tror inte att de riktigt har förstått vad det är jag säger. Det kan hända de tycker att det är olämpligt när jag säger saker som tangerar frågan om Sture Bergwall är skyldig eller inte, och det kan man diskutera, säger han till tidningen och fortsätter:

– Men jag anser att det är så viktigt att göra det eftersom det är så mycket som står på spel. Det är hela historiens dom över Quick-ärendet, hela rättsväsendets förtroende, det är alla 50 personer som jobbade med ärendet, det är de personer som tror att det är säkert nu att deras anhöriga mördades och att rättsväsendet gjorde bort sig så att man inte kunde hitta mördaren. Det finns mycket som står på spel. Då är det viktigt att prata om det. Sedan får andra tycka att det är olämpligt, men jag tycker inte det.

På tidningens fråga om han inte ser en risk för att hans uttalanden skadar förtroendet för rättsväsendet svarar Lambertz: 

– Nej, tvärtom. Man måste säga det här. Om det har begåtts rejäla fel vore det felaktigt att inte säga något. Sen, om det skadar mitt förtroende beror det på att folk fortfarande inte begriper att det är en väldig skillnad mellan att frikänna och att säga att det var en rättsskandal. Det finns en klyfta däremellan som ni i medierna inte har förstått.

Lambertz står enligt tidningen fast vid det han sagt och berättar för tidningen att han planerar att granska resningsåklagarna om kommissionen som ska granska fallet Quick inte tar tag i det. 

— Jag tycker att åklagarna har jobbat för slappt. Jag har inte gjort en riktig genomgång än, det tänker jag göra så småningom och titta närmare på hur åklagarna gjorde det här, om inte kommissionen gör det. Än så länge vågar jag inte säga om det var fel eller inte, säger han till tidningen. 

För Dagens Nyheter uppger Göran Lambertz att han inte har några planer på att avgå. 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons