Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ytterligare fel kan ha förekommit i mordutredning – polis och åklagare utreds för tjänstefel



Gatuköket i Malmö där mordet ägde rum

 

I augusti dömdes tre män till 15 års fängelse vardera för det så kallade gatuköksmordet som ägde rum i Malmö 2011, då en 19-årig man sköts ihjäl.

19-åringen dog av nio skott som avlossades från två vapen. Vem som avlossade de dödande skotten är inte säkerställt, men enligt tingsrätten kan det inte ha varit någon annan än de åtalade.

I juni i år dömdes även en polis för tjänstefel efter han ljugit om hur han kom över bevismaterial vid mordplatsen.

Per G Lindell, tillförordnade chefsåklagaren vid riksenheten för polismål, misstänker att det kan finnas fler felaktigheter i mordutredningen. Bland annat att polis och åklagare ska ha mörkat händelser som skulle kunnat försämra åklagarens bevisläge mot de tre männen, uppger tidningen.

Lindell har nu inlett en förundersökning med rubriceringen tjänstefel.

– Jag tittar på hur det har handlagts under resans gång. Hur det har hanterats gentemot domstol och försvaret, säger han till tidningen.

Stefan Sintéus, chef för länskriminalen som utredde mordet, välkomnar utredningen.

– Vi har inget att dölja där, säger han till tidningen. 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons