Brottsutredningen om telekombolaget Ericssons misstänkta mutaffärer lades ned i Sverige men myndigheterna i Vietnam och Kina har nu inlett sina egna utredningar och har begärt rättshjälp från svenska myndigheter. Bland annat ska USB-minnen beslagtagits, enligt Sveriges Radio.
Den svenska brottsutredningen av Ericssons misstänkta mutaffärer i Kina och Vietnam lades ned i förra året. Nu utreds dock misstankarna av länderna själva och de svenska myndigheterna hjälper till med bevisningen, enligt SR.
USB-minne i beslag
Länderna har begärt rättshjälp efter som de utreder de personer som misstänks ha tagit emot mutor från Ericsson. Bland annat ska ett USB-minne med handlingar från Ericsson ha tagits i beslag, enligt SR.
Mer än så vill inte svenska åklagare uttala sig då utredningarna är pågående och länderna vill ha sekretess kring detta.