Det är inte förenligt med dotterns bästa att byta efternamn och endast behålla sin mammas efternamn.
Det slog tingsrätten fast och konstaterade att det framstår som särskilt viktigt att dottern bibehåller namngemenskap med pappan, som är utvisad, mot bakgrund av de svårigheter som för närvarande föreligger i fråga om nära kontakt dem emellan.
Mamman överklagade beslutet till hovrätten – som nu beslutat att inte pröva frågan.
En kvinna vände sig till tingsrätten med en ansökan om att domstolen skulle förklara det förenligt med hennes dotters bästa att hennes namn ändras så att hon inte längre har pappans efternamn.
Bakgrunden var, enligt mamman, att hennes ex-partner, tillika dotterns pappa, dömts för brott, levt illegalt i Sverige och ljugit om sin identitet. Enligt kvinnan hade han dessutom hotat att föra dottern ur landet, hotat henne och andra familjemedlemmar och misshandlat henne.
Hade umgänge innan utvisningen
Enligt en tingsrättsdom från förra året hade pappan rätt till ett par timmars dagumgänge med dottern – ett umgänge som ägde rum i enlighet med tingsrättens förordnande fram till dess att pappan lämnade landet efter beslut om utvisning tidigare i år.
Av ett yttrande från den lokala socialtjänsten framgick att mamman som främsta anledning till ett namnbyte uppgett att detta skulle minska risken för att dottern förs ur landet samt att hon inte vill att familjen ska förknippas med pappan ”om någon skulle vara ute efter honom”.
Av samma yttrande framgick att pappan ansökt om nytt uppehållstillstånd i Sverige, har för avsikt att flytta tillbaka hit och vill vara nära sin dotter.
Inte förenligt med dotterns bästa att byta namn
Tingsrätten konstaterade att mammans påstående om att det finns risk för att dottern ska föras bort inte motiverar namnbyte. Vidare konstaterades att mammans påståenden om hot och våld inte fick något stöd av utredningen i målet.
Tingsrätten framhöll också att pappan ”aktivt har sökt skapa en närmare relation” med dottern samt att umgänget dem emellan fungerade bra fram till att han utvisades. Dessutom, anförde tingsrätten, framstod det som särskilt viktigt att dottern bibehåller namngemenskap med pappan mot bakgrund av de svårigheter som för närvarande föreligger i fråga om nära kontakt mellan henne och pappan samt dotterns låga ålder och behov av nära och kontakt med båda föräldrarna.
Vid en samlad bedömning framstod det därför inte som förenligt med dotterns bästa att hennes namn ändras så att hon inte längre har sitt nuvarande efternamn. Mammans ansökan avslogs därför.
Beslutet överklagades till hovrätten – som nu beslutat att inte lämna prövningstillstånd.