Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Pappa åtalas för mordbrand på Dalarö – ”gjorde mina barn en tjänst”



 

– Jag har lämnat in ett åtal med rubriceringarna mord, försök till mord samt grov mordbrand, säger kammaråklagare Henrik Attorps vid Södertörns åklagarkammare i Stockholm i ett pressmeddelande.

 – Brottet mordbrand skall bedömas som grovt eftersom branden, som skett nattetid, inneburit att två personer dödats och att fara för ytterligare två personers liv förelegat.

Det var i slutet av september förra året som två pojkar, tre och fem år gamla, omkom i en husbrand. Ett tredje barn, en sjuårig flicka, överlevde då hon lyckades ta sig ut ur huset.

Kort därefter greps och häktades barnens pappa på Öland misstänkt för dådet. I en mobilfilm som påträffades i samband med gripandet berättar mannen i en över en timmes lång bekännelse om varför han brände ihjäl sina barn.

– Det konstiga är att jag känner mig inte det minsta ledsen, dum, elak för det jag gjorde i natt. Utan jag är helt, helt blank. Jag kanske är sjuk i huvudet men när jag åkte därifrån så kändes det som jag hade gjort mina barn en tjänst, säger han i filmen enligt Metro.

Huvudförhandling kommer att pågå mellan den 18 och 20 februari i Södertörns tingsrätt.


Läs stämningsansökan här

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons